Ďalšie tréningové turné....

Autor: <jan.slastan(at)gmail.com>, Téma: Prax, Vydáno dne: 07. 07. 2004

Cez predĺžený víkend 4-5.7.2004 sme sa rozhodli uskutočni? ďalšie tréningové turné na trase Zlaté Piesky - Guláška - Windšacht (Banská Štiavnica). ˇučastníkov bolo tentokrát viacej - hopkáč - blyskáč - enzo - kormo - martinka - drahoš - . A môžem poveda? že sme zistili niekoľko naozaj závažných vecí..

Na čo to teda bolo? Čítaj ďalej..... potrebujem si vyskúša? nastavenie backplate pred Korzikou, tak isto psie dečky..možno už bude aj bója na testovanie..mohli by sme už ís? zasa konečne do vody.. takéto a podobné myšlienky sa námrojili v hlave (priznám sa že aj počas pracovnej doby :-( ) a netrvalo dlho, kým sme to nevydržali.. potrénujeme pokeciame.. dobre bude... a aj bolo. Až na krkolomný začiatok.
No vlastne sa to možno dalo aj čaka?.. totiž prvá po trase do Bratislavy bola po ruke Guláška. Aj sme tam plánovali zakotvi? až kým sme to nezbadali.. DAVY POTÁPAČSKÝCH NADŠENCOV Z CELEHO GLÓBUSU SLOVENSKA..!!! SODOMA A GOMORA..HLAVA NA HLAVE.. v okamihu keď sme sa boli pozrie? aká je voda, bolo v nej iste viacej potápačov ako rýb.. no možno preháňam, ale minimálne 15 bolo pod vodou v tom okamihu


Nasledovalo radikálne rozhodnutie.. "Tak toto teda nie!" a prostredníctvom GSM sme okamžite zahájili pátranie po vhodnej lokalite. Vyskúšali sme naozaj všetko, až nakoniec som otravoval "raneného" Petra Kubičku, ktorý nám poradil Zlaté piesky
Tak sme nelenili a postupovali smerom na naše hlavné mesto..
V očakávaní nájdenia havarovaného TU-čka, a hlavne v rámci úniku pred davom nudistov sme sa rýchlo ustrojili a v dvoch partiách sa vrhli do zelenozlatých vôd .. no pravdu povediac bol som mierne v rozpakoch.. bujná vegetácia, aj hojnos? malých rybiek ale s viditeľnos?ou to už bolo horšie.. do 6m tak 2-3 metre a nižšie len kalná rieka. Skrátka žiadne štrkovisko. Aspon sme natrénovali orientáciu na kompas a pod vedením "ľavotočivého" blyskáča sme absolvovali rýchlostný ponor na ostrov a spä?.


V zime pod ľadom to tu môže by? ceľkom zaujímavé. Dalo by sa poveda?, že dnes je to celoslovenský trend dosta? sa rýchlo k nejakej vode, natrie? na seba opalovací olej, mlieko, krém a potom sa kúpa?.. ale dlho to už naše vody asi takto nezvládnu.
Prvá tréningová úloha bola prehodi? suché rukavice na hopkáčov oblek. Operácia sa podarila naozaj za pár minút a tak mal možnos? spozna? blaho suchých rúk pri ponore v chladnej vode.
Mojím osobným cieľom pri tomto ponore bolo odhali? tajomstvo dokonalého vyváženia pri ktorom som zistil, že musím radikálne zasiahnu? do fliaš. Jednak mi z prepúš?acej armatúry unikal vzduch a okrem toho nemal som ich uspokojivo usadené na chrbte.
Žabáky s takýmto ustrojením boli skôr utrpením ako praxou.. ono to aj tak vypadalo ak o epileptický záchvat a nie plávanie v štýle frogkick. Kto to už aspon raz skúsil iste vie, o čom je reč.

Ale vrá?me sa k Zlatým pieskom.. blyskáč, ako som už spomínal hodil pretekárske tempo, krížom cez skalenú rieku v hĺbke od 9 do 7m....
Keď si to tak preberiem, nebi? stresu z hejna nudistov, možno by som sa bol po plytčine trocha aj poflákal, ale nechcel som aby mali dojem že očumujem.. potom by som mohol ma? pri vyzliekaní výstroje vážny problém.. totiž bolo životunebezpečné sa zohnú? v predklone :-)
Dalo by sa poveda?, že o Zlatých pieskoch platí to čo o všetkých ostatných lokalitách.. prídeme sem na jeseň a voda bude snáď OK..


Ako som už bol spomínal, naša výprava bola niekoľkodňová (2 :-)) tak sme museli niekde aj prespa?. Ubytovanie zabezpečil blyskáč u babky v Báhoni (ďakujeme) kde sme si urobili menšiu potápačskú základňu.. no menšiu ako menšiu.. kompletne vystrojenú vrátane nástrojov na opravu vercajchu a kompresora.
Babka znášala naše potápačské maniere ceľkom v pohode a s úsmevom.
Okrem pojedania výborných grilovaných kureniec a bôčiku som sa venoval aj oprave manifoldu (výmena "o" krúžkov a prestavenie skruží) za neustáleho pufkania kompresora ktorý obsluhoval kompresorista kormo. Jemu som za odmenu ešte opravil Cyklónku 500-ovku lebo membrána mu prepúš?ala pri nádychu vodu. Viem si živo predstavi? ako sa susedia v nedeľu večer po hodine prevádzky kompresora spytovali ".. kedy sa im tá kosačka už konečne pokazí?.." Ale mali coltri sa namakal kým si poradil s našimi 2X2X12 2X10 15,18 a 12l. Pri tom všetkom spapkal iba par litrov benzíniku.. jóóóóój ako veľmi by som ho chcel.
Okrem opravy fliaš samozrejme bolo vyriešených aj množstvo technických a filozofických otázok vyladených 10 stupňovým Corgoňom a strikom ktorý poskytol pán Muller Thurgau.. Ale na jednom sme sa všetci zhodli - ráno vstaneme o 6:00 a vyrazíme po raňajkách na Gulášku. Pokecali sme o všeličom možnom ešte do polnoci a hajde spa?. Predstavte si, že ráno sme išli presne podľa plánu a okolo 8:00 sme boli na pozemku Luda Galoviča kde ležalo asi 2 desiatky mŕtvol... vlastne len tak vypadali v skutočnosti šlo o blahodárny spánok :-) po ?ažkom spoločenskom večierku. Kým sme sa obliekli a to sme mali naozaj vojenské tempo, začali sa okolo zlieza? autá ako muchy na hovno.. vonku krásne teplo.. voda čistá.. no fakt sme nelenili a rýchle sa ponorili do vôd Gulášky s prestavenými fľašami a dotiahnutými popruhmi na backplate..

Na guláške..ráno..skrátka paráda..pohrali sme sa s rybkami vydali sa na povinný okruh, na doskách sme sa vybláznili..ani som si nevšimol, že mám fľaše na chrbte. Už to bolo hneď o inom. Len tá hadica. Musím si kúpi? dlhšiu. Môžem vrelo odporúča?.. ak guláška jedine skoro ráno. Ale už aj tu platí, že ak chcete zaži? čistú vodu tak jedine mimo letnú sezónu. Držím palce aby aj Guláška vydržala nápor "tiež milovníkov prírody".

Po Guláške sme sa presunuli do štiavnických vrchov, najprv akože na Richňavu (cez Hodrušu - chudera už je nadobro pre potápačov stratená). Tam bola situácia obdobná Guláške- tisíc ľudí a 50 potápačských "inštruktorov". Po porade s Milanom Debnárom sme sa nakoniec rozhodli ís? vyskúša? novovyčistený Windšacht. A záver? Asi máme novú tréningovú lokalitu.